
”Gammaldags mentorskap hämmar företagens utveckling”
Heléne Thomsson är en av författarna bakom boken ”Det innovativa mentorskapet”, och hon menar att det är på tiden att utmana den förlegade bilden av vad en mentor är.
– Den traditionella synen på mentorskap hämmar utvecklingen i många verksamheter idag. Visst har många företag mentorskapsprogram, men det finns stora utvecklingsmöjligheter, säger Heléne Thomsson.
Den traditionella bilden av mentorn som en ”klok gubbe” och att mentorskap är något som ska vara gratis får negativa konsekvenser för alla parter.
– Modernt mentorskap handlar inte om att någon ska berätta om sig själv på sin fritid, eller att någon ska bli passivt upplärd. Mentorskap måste vara mer aktivt än så. Och visst kan man som mentor ta betalt. Det kan till och med vara en kompletterande karriär, menar Heléne Thomsson.